Máme pro Vás 10 nej výletů za poznáním Sušicka:

Město Sušice

Sušice - první dáma Šumavy

Centrem Sušicka je město Sušice. Kdysi královské město se proslavilo v minulosti především výrobou sirek SOLO Sušice. Leží v údolí řeky Otavy a ze všech stran ho obklopují kopce s lesy a krásnými vyhlídkami. Při návštěvě města můžete vyrazit na některou z nich nebo se nechat polapit sítí bezmála 40 km turistických a naučných stezek s názvem "Sušická pavučina" . Neměli byste vynechat ani návštěvu sušického mechanického betlému, který patří mezi největší pohyblivé betlémy v ČR. Prohlédnout si v něm můžete miniatury nejznámějších turistických cílů z celé Šumavy, šumavská řemesla nebo třeba Karla Klostermanna. Krásná je i procházka proti proudu řeky Otavy přes městský sportovně-relaxační park Fuferna až na Ostrov Santos, který je významným šumavským kulturním centrem.

Kaple sv. Anděla Strážce

Sušický "Andělíček"

Nejznámější dominantou města je kaple sv. Anděla Strážce. Hrdě město Sušici stráží na vršku nad řekou Otavou. Procházka ke kapli není náročná a patří mezi sušické "must". Kdo nebyl na Andělíčku jako by v Sušici ani nebyl. Ke kapli vede moderní kované křížová cesta podél lesní cesty. Zpátky můžete sejít po romantických schodech až do vilové čtvrti, která na pravém břehu Otavy vyrostla ve třicátých letech minulého století. Kaple není celoročně otevřena, ale její okolí nabízí jeden z nejkrásnějších výhledů na Sušicko i na šumavské vrcholky.

Rozhledna Svatobor

rozhledna Svatobor

Další významnou dominantou města Sušice je kamenná rozhledna na vrcholu Svatoboru, která patří mezi nejkrásnější rozhledny celého Plzeňského kraje. Z centra města se pěšky na vrchol dostanete přibližně za hodinu po Hadí stezce, která je součástí "Sušické pavučiny" . Rozhledna je otevřena celoročně a je přístupná přes turniket. V těsné blízkosti rozhledny najdete horskou chatu s restaurací (otevírací dobu je dobré ověřit např. na webových stránkách). Podrobnosti k výletu na Svatobor najdete pod tímto odkazem

Starý vodojem

Sušická vyhlídka zvaná Faustinka

Starý vodojem byl postaven roku 1931 jako součást rozsáhlého projektu výstavby městského vodojemu. Vodojem funguje dodnes. Zastřešená vyhlídková plošina nabízí úchvatný výhled na město a údolí řeky Otavy, která se jako zlatá nit klikatí celým Sušickem. Nenáročná procházka z centra města vám zabere maximálně hodinku a určitě stojí za to. Jen počítejte s tím, že krátký úsek cesty budete muset jít po louce.

Památník Kalich

Sušický Kalich

Dalším krásným vyhlídkovým místem nad městem Sušicí ke Kalich. Památník, který byl postaven v roce 1924 na památku 500. výročí úmrtí Jana Žižky. Z centra města vás k němu dovede červená pavučina.

Rozhledna Sedlo

Mladší sušická rozhledna u Albrechtic

Mladší ze dvou sušických rozhleden najdete v místech bývalého keltského opida kousek od osady Albrechtice. V Albrechticích si také můžete prohlédnout nejstarší sakrální památku na území Sušicka - kostel sv. Petra a Pavla. Rozhledna je celoročně bezplatně přístupná a vychutnat si z ní můžete dechberoucí výhled na hrad Kašperk i šumavské vrcholky. Jak se dostat k rozhledně najdete pod tímto odkazem. Kousek od rozhledny najdete také trailovou trasu pro zkušené bikery, který nese název bohyně keltských jezdců EPONA.

Muzeum Lamberská stezka Žihobce

Muzeum v zámku Žihobce

Muzeum najdete v prostorách barokního zámku v Žihobcích. Pokud budete mít štěstí, tak vám romantický příběh prosté dívky Kateřiny a knížete odvypráví sama kněžna Káča, která občas zámkem Žihobce provází. Kromě historie rodu Lamberků, se kterým je Sušicko spjato, najdete v muzeu expozici netopýrů, kteří obývají zámeckou půdu. V Žihobcích se můžete těšit na řadu krásných výstav. V malé obci totiž najdete hned tři různé výstavní prostory.

Hrad Kašperk

Nejvýše položený královský hrad postavený z příkazu krále Karla IV. rozhodně nesmíte během putování Sušickem minout. Natáčela se zda pohádka Anděl Páně. Pokud jste televizním fandou, pak se rozhodně po cestě zpět do Sušice nezapomeňte zastavit v Kašperských Horách, které se díky seriálu Policie Modrava staly šumavským Saint Tropez. Na náměstí si tam totiž můžete udělat foto u policejní stanice, kterou ze seriálu dobře znáte. Od parkoviště na Kašperk vede lesní cesta (cca. 1,5 km příjemné procházky).

Hrad Rabí

Hrad, jehož dobývání stálo J. Žižku druhé oko

Nejrozsáhlejší hradní zřícenina v Čechách. Hrad se dvakrát pokusil dobít i Jan Žižka a zaplatil za to svým druhým okem. Nejkrásnější cestou ze Sušice na Rabí je ta po řece Otavě. Plavba v úseku Sušice - most pod Rabím (Žichovice). Z kanoe nebo raftu si budete moci užít ten nej pohled na hrad. Po prohlídce a dobrém obědě v místní restauraci se můžete vrátit autobusem přímo z Rabí nebo dojít pár kilometrů na vlak. Vybavení pro vodáky a další servis vám rádi poskytnou naši partneři Otavatour a Otava.eu

Hrad Velhartice

Nejromantičtější šumavský hrad - poslední ze tří hradů, které tvoří šumavské Trojhradí. I zde najdete stopu Karla IV. Vždyť si mnozí z vás vzpomenout z hodin češtiny, že pan Bušek z Velhartic popíjel s císařem nejednu číši. Před Jiřím z Poděbrad zde také byly ukryty české korunovační klenoty. Dnešní děti ale budou znát spíše místní skanzen, kde najdete chaloupku Červené Karkulky z pohádky Tři Bratři. Ve Velharticích ale najdete více zajímavostí - tajuplná je fasáda kostela sv. Maří Magdaleny, která je opředena tajemstvím smutné tváře dívky, kterou tam můžete spatřit.