Hrad Kašperk, postavený z příkazu římského císaře a českého krále Karla IV., se nachází v malebném koutu Šumavy u nedalekých, 3 km vzdálených, Kašperských Hor. Poznejte krásy a tajemství tohoto jedinečného místa a jeho okolí!

Z hradu Kašperk

Foto: Z hradu Kašperk

Tip: Vydejte se poznat hrad s dětmi v rámci dětských prohlídek! Vhodné pro děti od 6 do 10 let.

Zajímavosti v okolí:

Pustý hrádek

Cca 400m východně od hradu se nachází zbytky předsunutého opevnění hradu zvaného Pustý hrádek. Toto místo je výše položené než samotný hrad (924 m n. m. ), proto je z něho krásný výhled nejen Šumavu, ale i na samotný hrad Kašperk.

Kašperské Hory

Královské město, které se nachází přibližně 3 km od hradu Kašperk. Z hradu můžete dorazit do tohoto krásného městečka nejen autem, ale i pěšky po modré čtyřkilometrové naučné stezce „Na Kašperk jinak“ nebo po zelené tříkilometrové trase. Město Kašperské Hory nabízí turistům jak zábavu, tak i možnost dozvědět se něco nového např. formou komentovaných prohlídek. Co vše je možné shlédnout a zažít v Kašperských Horách naleznete na www.kasphory.cz.

Rozhledna na Sedle

Necelé 4 km je od hradu Kašperk vzdálená rozhledna na Sedle. Jedná se o volně přístupnou rozhlednu s krásným výhledem nejen na hrad Kašperk, ale i Šumavu a Pošumaví. Přístup k rozhledně je pouze pěšky. Autem se můžete přiblížit nejblíže do Albrechtic k Penzionu pod Sedlem, odkud je k rozhledně příjemná procházka 1,5 km.

Stezka strážců hranic

Naučná, zeleně značená stezka po linii lehkých vojenských opevnění, tzv. řopíků, vás zavede údolím Zlatého potoka do Řetenic, kde stoupá po úbočí hory Ždánov až na louku zmizelé osady stejného jména a odtud dále přes Pustý hrádek na hrad Kašperk. Závěrečná část okruhu vás zavede k řopíkům nad osadou Tuškov, kde se otáčí zpět do Kašperských Hor. Celá trasa je dlouhá 19,5 km, které lze zkrátit napojením se na jinou stezku. Veškeré stezky města Kašperkých Hor naleznete zde.

Nicov a kohoutí kříž u Nicova

Kohoutí kříž z Nicova je zajímavou památkou lidového umění. Do roku 1890 stál nad Nicovem dřevěný kohoutí kříž, v roce 1890 byl přepracovaný na nový, z tepaného železa a plechu. Dnešní kříž na okraji lesa severovýchodně od Nicova je kopií z roku 2005.

Keltské hradiště Obří hrad u Popelné

Asi 6 km jihovýchodně od Kašperských Hor se nachází pozůstatek pravěkého hradiště, kterému se říká Obří hrad. Údajně jde o zbytky keltského kultovního místa, které je opředené řadou záhad a tajemství.

Výhled z Rozhledny na Sedle

Foto: Výhled z Rozhledny na Sedle