Trasa začíná u informačního centra na náměstí (bod č. 1). Pro pěší existuje k vrcholu nesčetně cestiček. Nejoblíbenější cestou je ta, která v Sušici začíná u kaple sv. Antonína (bod č. 2) a vede přes Scheinostovo zátiší, kde si můžete odpočinout v altánu a osvěžit vodou ze studánky (bod č. 3).

výhled z rampy

Jen několik metrů nad altánem se začíná klikatit Hadí stezka (název nese podle svého tvaru), po které dojdete až na místo bývalé turistické útulny. Dnes je tu jedinečné rozhledové místo s panoramatickou tabulí, dřevěným přístřeškem a startovací rampou pro paragliding (bod č. 4).

Na vrcholu Svatoboru najdete rozhlednu (bod č. 5). Je 31 m vysoká a má 182 schodů. Nahoře se můžete kochat výhledy nejen do vnitrozemí, ale i na Šumavu a při dobré viditelnosti i na Alpy. Uvidíte Rábí, Kašperk, Poledník, Pancíř i Velký Javor.

Po výšlapu si můžete odpočinout na terase horské chaty Svatobor, která celoročně nabízí tradiční českou kuchyni všem turistům i motoristům (k rozhledně je možné totiž dojet také autem). Před chatou Svatobor je připraveno ohniště.

horské koloběžky

Cesta dolů může být plná adrenalinu – v podobě jízdy na terénních koloběžkách, v zimě na sáňkách. Naše trasa však vede úbočím Svatoboru, kolem místní sýrárny (bod č. 6) až na Páteček (bod č. 7).

Páteček je oblíbené místo koupání v řece Otavě s oblázkovou pláží, kterou si zamilují především děti. Najdete zde také občerstvení, které v zimním období funguje jako samoobslužný bar.

cesta podél řeky Otavy

Po příjemném občerstvení vás čeká už jen pohodová cesta podél řeky Otavy. Výlet můžete zakončit na Ostrově Santos. Jedná se o městský lesopark, jehož modernizace uspěla v soutěži Park roku (bod č. 9) nebo můžete po výletě zrelaxovat na zrekonstruovaném městském koupališti, který je jen pár metrů od ostrova.

A to už jsme zase zpátky ve městě - tento výlet si při návštěvě Sušice nenechte ujít! Opravdu stojí za to.