Délka trasy:              17 km

Náročnost trasy:      těžká 

Barva značení:           modrá

 

odkaz na mapu

Popis trasy:
Andělíček – Krásná Vyhlídka – Rok– Rozcestí s odbočkou na Šibeník – Rozcestí s odbočkou na Sedlo –Rozcestí s odbočkou na Vrabčov – Divišov – Páteček – Červené Dvorce –Horní Dvorce – Rozcestí s odbočkou ke kapli P.M.Lurdské – Rozcestís odbočkou na Dohaličky – Kočičí skály – Studený kout - Svatobor

 

Putování po nejkrásnějších sušických vyhlídkách začneme na vrchu Stráži (552 m n.m.). Vrch Stráž, sloužil v minulosti jako strážní a pozorovací místo. Nachází  se zde barokní kaple Anděla Strážce, lidově zvaná Andělíček,  postavena r. 1682-3 na způsob poutnických kaplí kapucínským řádem. Roku 1735 byla kaple obehnána ambity se čtyřmi nárožními kaplemi, které jsou zasvěcené Matce Boží, sv. Janu Nepomuckému, sv.Floriánu a sv. Máří Magdaléně.  Při pohledu na jih uvidíte celé město jako na dlani. Ke kapli se ze sušického náměstí dostanete po fialové pavučině moderní kovanou křížovou cestou.

Od kaple se vydejte po modrých pavučinách. Cesta kříží hlavní silnici na Strašín a Žihobce. Pak už budete stoupat k dalšímu krásnému vyhlídkovému místu - ke Krásné Vyhlídce (na tu se dostanete z centra města i po žluté pavučině). Při dobré viditelnosti odsud můžete vidět nejvyšší horu Šumavy – Velký Javor 1456 mn.m. (charakteristické jsou pro něj dvě kruhové věže poblíž vrcholu).  Z Krásné Vyhlídky pokračujte dále k osadě Rok. Cestou si nenechte ujít vyhlídkové místo na Žihobce a místní kapli. Z Roku pokračujeme dál - i zde prosvítají lesem nádherné průhledy na město Sušici a šumavské vrcholky centrální Šumavy. Po celou dobu nezapomeňte mít oči otevřené, protože na vás každou chvíli může vykouknout Sušice – dáma krásná ze všech stran. Cestou minete odbočku na rozhlednu Sedlo a dojdete až na vyhlídkovou lavičku na horním líci louky nad Divišovem. Poté už cesta klesá zpět do údolí řeky Otavy. V Divišově se můžete zastavit na Pastvině. Jedinečný jedlý park a minizoo vás nadchnou. Odsud už je to kousek k mostu Na Pátečku, kde za slunečného počasí můžete zkusit osvěžující vodu Otavy na oblázkové pláži.

Jste v polovině cesty a ty, kterým už se nebude chtít stoupat dalších 400 výškových metrů na Svatobor, tak máme dobrou zprávu. Z Pátečku vás dovede Otavská cyklistické stezka rovinatou asfaltovou cesto zpět do města Sušice (cca. 3,5 km). Pokud chodíte raději lesními cestami, můžete vyrazit po zelené pavučině podél toku Otavy mimo provoz cyklistů. Zbytek sušické hřebenovky pak můžete zdolat třeba další den.

Modré pavučiny vedou ale i z Pátečku - tentokrát na rozhlednu Svatobor. Převýšení vás čeká, ale úchvatné výhledy cestou určitě stojí za to. Vrch Svatobor (845 m n.m.) s rozhlednou a turistickou chatou dominuje celé krajině Sušicka. Znovu se před námi otevírají  jedinečné pohledy do údolí řeky Otavy a na šumavské podhůří. Na jihovýchod od města uvidíte na obzoru dvě kamenné věže hradu Kašperk – jednoho ze tří hradů v nejbližším okolí města. Svatoborské lesy jsou nejen oblíbeným místem turistů a cyklistů, ale také rájem houbařů. Před chatou Svatobor je připraveno ohniště, kde si můžete opéct i buřtíka.

Pokud by Vás putování po nejkrásnějších sušických vyhlídkách bavilo, můžete se ještě vydat na vrchol Hrádek k soše sv. Jana Nepomuckého. Kopec na sever od Sušice je téměř bez stromů, a díky tomu je odsud vidět do všech světových stran