Sušice - Záluží - Albrechtice - Sedlo (po červené turistické značce z náměstí v Sušici) a zpět po stejné trase.

Vydejte se na tajemný vrchol Sedlo, který obývaly již staří Keltové. Na vrcholu je postavená dřevěná rozhledna s krásným výhledem do kraje. Cestou se také dozvíte něco o Husitech a postavení města Sušice v době husitských válek.

Zajímavosti:

Žižkův vrch - původně Šibeniční vrch s krásnou vyhlídkou na Sušici byl v roce 1924, na paměť pětistého výročí úmrtí husitského vojevůdce Jana Žižky, přejmenován na Žižkův vrch a byl zde umístěn 2,46 m vysoký litinový kalich, na 3 m vysokém zděném podstavci.

Památník Kalich

Albrechtice – osada s kostelem P. Marie a sv. apoštolů Petra a Pavla byla založena ve 12. století českým panovníkem Vladislavem II. Dnešní kostel si zachoval podobu z první poloviny 13. století.

Kostel P. Marie a sv. Petra a Pavla v Albrechticích u Sušice je významným reprezentantem raně středověké architektury v jihozápadních Čechách.
Původní svatyně založena českým králem Vladislavem a vysvěcena třetím královým synem Albrechtem, salcburským arcibiskupem 5. 1. 1179
K obdélné lodi se pojí čtvercový chór a hranolová věž. Na severní straně lodi cenný gotický portál z doby kolem 1240,v presbytáři nástěnné malby z 15. století.
Kostel spravován až do roku 1803 bavorským klášterem ve Windbergu.

Interiér kostela

Rozhledna Sedlo (902 m n.m.)

V nadmořské výšce 902 metrů vybudovali Keltové již před třemi tisíci lety hradiště. Dodnes jsou ještě patrné zbytky obranných valů. První novodobou stavbou na Sedle byla vojenská pozorovatelna, postavená za druhé světové války. Vojenským účelům sloužila ještě v padesátých letech minulého století, opuštěná hláska se stala oblíbeným turistickým cílem. Stavba se neudržovala a postupem času se zřítila.
Novou rozhlednu na Sedle se podařilo postavit až v roce 2009. Jedná se o celodřevěnou věž s ochozem ve výšce 23,75 metrů. Věž má 8 podlaží,půdorys tvoří sedmiúhelník. Celková výška rozhledny je 27,75 m. Výhled z ochozu rozhledny je úžasný. Rozhledna je otevřená celoročně, je volně přístupná a vstup je na ní zdarma.

Na vrcholu rozhledny Sedlo

Služby v okolí:

Albrechtice - občerstvení v penzionu Pod Sedlem