Bukovník - vrch Bitovín

Zcela nová naučná stezka vás zavede z malebné vesničky Bukovník k vrchu Bitovín, který, jak už sám název napovídá, odkazuje k dřívějším krvavým bojům, zejména v době 30 leté války. Na 4 panelech se tu seznámíte s historií kraje a bitev, které se tu odehrály, minete švédské mohyly a pokocháte se dalekými výhledy do kraje. Dojdete až na vrchol kopce Bitovín, který je osazen novým křížem.

Bukovník

Na Sušicku najdete mnoho malebných vesniček s historií, o které krom rodáků ví málokdo. Jednou z nich je i Bukovník. V pamětní publikaci k 760. výročí první zprávy o osadě se můžete dočíst: „Bukovník má jednu zvláštnost, kterou nemá žádná obec. Narodil se zde pan Kludský. On sám začal hrát po vsích loutkové divadlo. Pak měl cirkus a vždy se rád vracel do rodné obce. Mnoho lidí z obce jezdilo s cirkusem a on sám, jako majitel, chtěl mít nejvíce lidí z Bukovníka, hlavně hudebníky.“

Ano, právě zakladatel světového cirkusu Kludský odsud pocházel. Zvěřinec dostal jako dar od císaře Františka Josefa I., protože pro c. k. armádu vychoval 12 synů – vojáků.