Vzdálenost výchozího bodu od IC Sušice: 30 km

Parkování: parkoviště Jezerní slať

Autobusová zastávka: Kvilda, Horská Kvilda rozc.3.0

Délka trasy od výchozího bodu: 5 km        

Převýšení:   50 m      

Časová náročnost:  2 hod. (s prohlídkou centra a pozorováním zvířat)

Celková náročnost: nenáročná    

Vhodné pro: pěší (část cesty vhodná i pro kočárky a vozíčkáře); cyklistům je jezerní slať nepřístupná, stejně tak stezky v návštěvnicém centru

Odkaz na mapu

Jezerní slať

Popis výletu

Výlet začíná na parkovišti u Jezerní slati. Pokud byste vyrazili autobusem, tak zastávka je 350 jižně směrem ke Kvildě. Musíte tedy nejprve dojít pár metrů na parkoviště.

Od parkoviště je to na slať kousek po lesní zpevněné cestě. Naučná stezka je opravdu kraťoučká (necelých 350 m) a po povalovém chodníku vás dovede až do srdce slati. Cestou se můžete dozvědět řadu informací z infotabulí a obdivovat místní floru (rašeliníky, suchopýry, kleče i zakrslé břízy). Vrstva rašeliny, která se zde až do roku 1933 těžila, dosahuje i 7,6 m (v průměru je to pak kolem 2,5 m). Jezero, podle kterého nese slať jméno byste ale hledali marně. Postupem času zarostlo rašeliníkem a dnes už je jen malým jezírkem na severozápadě slati. Celou slať si pak můžete prohlédnout z výšky z dvoupatrové vyhlídkové věže. Ta je volně přístupná. Uzavřena je pouze v zimních měsících, kdy by výstup na ni mohl být pro návštěvníky nebezpečný. Stejně tak se na zimu pro turisty uzavírá povalový chodník s naučnou stezkou, protože zde zimoviště nachází mnoho chráněných druhů.

Perla - meteorologické stanice

V mrazové kotlině na okraji Jezerní slati se nachází meteorologické stanice, které dlouhodobě měří jedny z nejnižších teplot v rámci celé ČR. Nejnižší zde naměřená teplota byla –41,6 °C (30. 1. 1987).  Není to ale jediný místní rekord – jako jediná stanice v ČR naměřila v tom samém dni mrazovou i tropickou teplotu: – 0,1°C ráno a 30,2°C odpoledne. Stanice se ale nachází v 1. zóně NP Šumava a vstup k ní je tedy veřejnosti zakázán.

Návštěvnické centrum NP Šumava u Kvildy


Pokud by se vám toulání po šumavských pláních zalíbilo, můžete si výlet na Jezerní slať prodloužit a vyrazit 1,5 km po asfaltové cestě k jelenímu a rysímu výběhu. Od vyhlídkové věže na Jezerní slati se vydejte směrem zpět k parkovišti. Pár metrů před ním křižuje cesta cyklostezku c. 331. Po asfaltovém povrchu se po ní vydejte směrem na Kvildu. Po 1,5 km pohodlné cesty dojdete na rozcestí U Tremlů. Tady už přes hlavní silnici uvidíte parkoviště Návštěvnického centra NP Šumava. Přejděte silnici. K objektu centra už je to jen cca. 300 m do kopce. Až si celý areál prohlédnete nezbývá, než se stejnou cestou vrátit zpět k autu nebo na autobusovou zastávku, kde náš dnešní výlet začal.

Mapka areálu Návštěvnického centra Kvilda

Návštěvnické centrum Kvilda

V hlavním objektu se dozvíte mnoho zajímavostí o "králi šumavských lesů" - jelenovi. Poblíž pak najdete dětské hřiště, začátek naučné stezky i kotce pro pejsky, kterým je bohužel vstup na stezky a do výběhů přísně zakázán. Klíče od kotců jsou k dispozici u obsluhy návštěvnického centra. Hlavní stezka má cca. 2,5 km a včetně pozorovacích věží je přístupná bez ohledu na to, zda je otevřen objekt centra nebo ne. Pohybovat se po areálu můžete celoročně, však pouze po vyznačených stezkách. V době letních prázdnin probíhají navíc komentované prohlídky, které prochází přímo středem výběhu. Více informací o nich najdete na stránkách NP Šumava.

Dvě doporučení na závěr:

1.) nezapomeňte dalekohled - při pozorování zvěře se vám bude určitě hodit

2.) chovejte se tiše, jinak máme velmi malou pravděpodobnost, že jeleny a rysy uvidíte