Rozhledna Svatobor

Rozhledna Svatobor patří mezi dominanty Sušicka a nejkrásnější rozhledny Plzeňského kraje. Užijte si úžasné výhledy Sušici - bránu Šumavy i na vrcholky Šumavy - Poledník, Pancíř atd. i na šumavské hrady Kašperk a Rabí.

Na vrchol vede 182 schodů a nahoře je jedinečný kruhový výhled nejen do vnitrozemí, ale i na nejznámější vrcholy Šumavy - Poledník, Jezerní horu, Pancíř a při dobrém počasí můžete z vrcholu vidět i Alpy. Součástí rozhledny je horská chata, kde můžete ochutnat tradiční šumavskou kuchyni nebo zde strávit několik dní na jednom z 22 lůžek, které chata nabízí.

Historie rozhledny

První vyhlídková věž byla na hoře Svatobor postavena již v roce 1898. V roce 1933 však odklon věže od její osy činil již neuvěřitelných 178 cm. Šumava tak měla svou vlastní věž v Pise. Stav rozhledny byl bohužel neudržitelný a tak bylo rozhodnuto o její demolici. Ta proběhla v roce 1934. Během pouhých tří měsíců byla podle návrhu stavitele Karla Houry vystavěna současná kamenná věž, která v roce 2024 oslaví již 90 let.

Rozhledna v číslech:

Typ: kamenná
Výška: 31,6 m
Počet schodů: 182
Nadmořská výška: 845 m n.m.

Úžasný výhled z rampy pro start paraglidů

Jak se dostanete na Svatobor?

Pěšky

Výlet nahoru na horu si během návštěvy na Sušicku nenechte ujít. Budete muset sice zdolat 400 výškových metrů, ale krásné výhledy určitě stojí za to. Pěší turisté mají mnoho možností, jak vystoupat na vrchol:

Červená turistická značka: sušické náměstí – Scheinostovo zátiší – rozhledna.

Cesta není v současné době vhodná pro kočárky ani pro cyklisty. Kamenitá lesní cesta.

Celková délka trasy 3,5 km

Odkaz na gpx soubor

Modrá turistická značka: sušické náměstí – úbočí Svatoboru,

dále po žluté turistické značce: úbočí Svatoboru – rozhledna.

Trasa pro kočárky i kola v současné době nejpřívětivější. Trasa vede kolem Starého vodojemu - úžasného vyhlídkového místa na město Sušici a Sušicko - přes louku a po lesních cestách.

Celková délka trasy 4 km

Odkaz na gpx soubor

Oranžová pavučina (součást Sušické pavučiny): sušické náměstí – Scheinostovo zátiší – Hadí stezka – rozhledna.

Celková délka trasy 4 km

Odkaz na gpx soubor

Na kole

Cyklotrasa č. 2031: Sušice (ul. Pod Svatoborem) – Scheinostovo zátiší – rozhledna. Celková dékla trasy 3,5 km

Autem

Sušice – směr Hrádek u Sušice (silnice č. 187) – Odolenov (silnice č. 18721) – Svatobor. Bezplatné parkoviště se nachází 150 m od chaty. Celková délka trasy cca 9 km

Ze sušického náměstí vyjedete výjezdem u sušického muzea a na semaforu se dáte vlevo. Po hlavní silnici se dostanete ke kruhovému objezdu, který opustíte druhým výjezdem. Pokračujete dál po hlavní silnici, opustíte město a budete stoupat směrem k Hrádku. Před pravotočivou zatáčkou před hrádeckým železničním přejezdem je odbočka vlevo směrem na Odolenov a Svatobor. Dále už stoupáte po asfaltové silnici nahoru na horu až na parkoviště.

Odkaz na gpx soubor s navigací na parkoviště.

U objektu bývalé turistické útulny
Otevírací doba rozhledny

Rozhledna je přístupná přes turniket, který najdete za vstupními dveřmi na severní straně věže. Turniket přijímá jak mince, tak platební karty.

Aktuální otevírací doba rozhledny i restaurace je k dispozici na webových stránkách Chaty Svatobor

Aktuality najdete na facebooku chaty

Pověst o svatoborském pokladu

Někde ve svazích Svatoboru nad Sušicí je mezi dvěma růžovými keři ukryt vstup do tajemné jeskyně, která vede do velké síně rozdělené velkými krásně zdobenými sloupy. Tam je podle pověsti svatoborský poklad, ze kterého by mohla být Sušice třikrát postavena znovu ve vší své kráse.  

Vchod do jeskyně kdysi náhodou- objevil stařec z Dolejšího předměstí, ale protože podlahu pokrývala voda a8 on si svítil jen sirkami, rozhodl se, že se do jeskyně vrátí v létě, až voda opadne. Nikomu o svém nálezu neřekl. Ale v zimě se rozestonal a na své smrtelné posteli předal tajemství svým přátelům. Nemohl jim už ale vchod do jeskyně ukázat. Ti již nikdy potom tajnou chodbu nenašli.