HRAD, KTERÝ VÁS MILE PŘEKVAPÍ

Státní hrad a zámek Velhartice patří mezi nejromantičtější šumavské objekty.

Hrad byl založen na přelomu 13. a 14. století, jako rodové sídlo pánů z Budětic. Za jedny z nejvýznamnějších majitelů, Buška staršího a Buška mladšího z Velhartic se hrad dočkal největšího rozkvětu.

Hrad Velhartice

Foto: Hrad Velhartice

Tip: Využijte možnosti občerstvit se přímo v areálu hradu ve stylové hradní restauraci bývalého hradního pivovaru U hradního sládka!

Zajímavosti:

Židovský hřbitov ve Velharticích

Založen byl až roku 1858 a dodnes se zde zachovalo necelých 60 náhrobků. Za vstupem na hřbitov stojí dva pilíře zaniklé márnice, hroby se nacházejí pouze v zadní, západní části areálu s nejmladším z roku 1934. Nachází se zde také památník se jmény místních židovských obětí nacistické okupace. Areál se zamyká a klíč lze vypůjčit na místním hradě.

Hřbitovní kostel sv. Máří Magdaleny

Stavba kostela byla zahájena roku 1373. V 16. století byl kostel pozdně goticky přestavěn, z téže doby pochází hřbitovní brána a portály. Místo, které se stalo předlohou pro Erbenovu kytici a dodnes je opředeno mnoha tajemstvími.

Naučná stezka k Werichově chatě

Naučná stezka začíná na parkovišti u hradu, vede skrze centrum Velhartic do údolí říčky Ostružné, kde se naskýtá několik krásných pohledů na romantický hrad a končí u chaty známého českého herce Jana Wericha, který svou chatu nechal navrhnout podle chaloupky Karafiátových Broučků.

Zámek Nemilkov

Zámek Nemilkov je renesančně barokním sídlem postaveném na zbytcích středověké gotické tvrze.

První dochovaná písemná zmínka o původní gotické tvrzi je z konce 14. století. Gotická tvrz byla v 16. století přestavěna na renezanční zámek. Na konci 18. století byl zámek rozšířen o západní křídlo a barokní průčelí. Poslední stavební úpravy proběhly v 19. století v klasicistním duchu. Během období komunismu byla památka využívána místní JZD a značně poničena. Od Sametové revoluce je zámeček i s přilehlými pozemky v soukromém vlastnictví, ale nikdy nebyl zpřístupněn. Rodina Kaplanova a rodina Hagerova koupila panství v září 2016 a postupně zpřístupňuje veřejnosti.