Dlouhá Ves - Humpolec - Platoř - Dlouhá Ves

Pokud se nechcete potkávat na výletě s davy lidí, využijte tipu na výlet zapomenutými vesničkami Humpolec a Platoř. Celá trasa vede po neznačených cestách.

Vycházíme z parkoviště v Dlouhé Vsi směrem na Bohdašice. Za sebou máme krásný výhled na masív Svatoboru. Za Bohdašicemi odbočíme vlevo na polní cestu a pokračujeme na Humpolec. Vpravo máme výhledy na hrad Kašperk. Humpolec nás přivítá malebnou návsí s nefunkční kašnou a kapličkou. Dojdeme až k chatě U Durmáků a odbočíme vlevo. Pokračujeme na Platoř, do vesnice s dominantou Platořské lípy. Z Platoře se můžeme vrátit do Bohdašic a stejnou cestou dojít zpět do Dlouhé Vsi. My ale doporučujeme sejít z cesty, odbočit vpravo a starou lesní cestou nad Dlouhou Vsí pokračovat zpět.

Tip: Nezapomeňte si stáhnout mapu na cestu, celá trasa je neznačená!

Zajímavosti:

Dlouhá Ves - Muzeum dřevařství

Dlouhá Ves - kostel sv. Filipa a Jakuba

Humpolec - kaplička sv. Vendelína

Platoř - Platořská lípa

Dlouhá Ves

Všichni, kdo ze Sušice někdy mířili na Šumavu, si možná pamatují typické dvojdomky dřevařských dělníků a mohutný strom, který vyrůstá z jedné ze střech u hlavní silnice. Dlouhá Ves má také zajímavou historii. V roce 1800 koupili obec a blízký statek Schwarzenberkové. K velkému rozvoji obce přispělo podnikání rodiny Schellů– vyráběli zde sirky, žaluzie, špejle, párátka i sklo, které se pak brousilo v Anníně. Kolem bývalé továrny vede nyní naučná stezka dřeva. Dovede vás až k jezu, kde můžete v letním zapadajícím slunci pozorovat vyskakující pstruhy, kteří se snaží překonat jez. Podél vody vás stezka dovede až k Muzeu dřevařství.