Sušice – Dlouhá Ves – Bohdašice – Tuškov – (Kašperské Hory) – Kašperk – Ostružno – Albrechtice – Zaluží – Sušice

Zajímavosti na trase

Dlouhá Ves - Vše o dřevařství se dozví návštěvníci v novém muzeu, které bylo postaveno v Dlouhé Vsi v rámci projektu Dřevařství na Šumavě a v Bavorském lese. Kromě expozic se mohou vydat i na 1,7 km dlouhou naučnou stezku. Je zde instalována expozice s tématem lesa, historie dřevařství, zpracování a dopravy dřeva. Prostor kolem muzea je věnován venkovní expozici s replikou voru a zvětšenou maketou krabičky zápalek.

Muzeum dřevařatví

Kašperské Hory – trasu z Tuškova na Kašperk lze rozšířit o návštěvu města Kašperské Hory. Hornická osada vznikla na přelomu 13. a 14. století v místě naleziště zlata. Za panování Jana Lucemburského byly Kašperské Hory povýšeny na horní město. Zdejší Muzeum Šumavy nabízí stálé přírodovědecké i historické expozice, historii hornictví, zemědělství, dřevařství, kolekci šumavského skla. V horní části náměstí najdeme Muzeum motocyklů s expozicí české hračky. V areálu Informačního střediska NP je možné navštívit naučnou stezku Lesní zážitková stezka. Na celkem 12 stanovišť se základními informacemi o fauně a flóře Šumavy se plní různé úkoly.Určeno všem věkovým skupinám.

Radnice
Kostel sv. Markéty

Kašperk – nejvýše položený královský hrad v Čechách (886 m n.m.). Byl postaven Karlem IV. Na ochranu zemských hranic a Zlaté stezky vedoucí z Bavorska do Čech. Hrad Kašperk nebyl nikdy dobyt.

Hrad Kašperk z Pustého Hrádku

Albrechtice – osada s kostelem P. Marie a sv. apoštolů Petra a Pavla byla založena v 12. století českým panovníkem Vladislavem II. Dnešní kostel si zachoval podobu z první poloviny 13. století.

Oltář a fresky

Rozhledna Sedlo (902 m n. m.) – výchozím bodem je Penzion pod Sedlem. Na rozhlednu vede 1,5 km dlouhá červeně značená turistická trasa. Je zde nádherný výhled na Šumavu. V místě jsou patrné pozůstatky keltského hradiště z 1. tisíciletí př. n. l.

Rozhledna Sedlo