Sušice – Dohaličky – Žikov – Částkov – Svojšice – Cihelna – Horní Staňkov – Velhartice – Drouhavec – Hory Matky Boží – Lešišov – Břetětice – Svojšice – Odolenov – Sušice

Zajímavosti na trase

Svojšice – středověká tvrz poprvé zmiňovaná v polovině 14. století jako majetek vladyků ze Svojšic. Nejdéle zde byl usedlý rod Cílů ze Svojšic a později s nimi příbuzný rod Kosů z Dobeše. Tvrz byla v restituci vrácena původním majitelům.

Tvrz Svojšice

Velhartice – středověký gotický hrad z přelomu 13. a 14. století. Dominantou hradu je unikátní kamenný most se čtyřmi lomenými oblouky, spojující zříceninu paláce zv. Rajský dům s protější věží Putnou. V 17. století byla přistavěna pozdně renesanční zámecká část s arkádami a pivovar. Pod hradem je skanzen - souboru staveb lidové architektury.

Velhartický hrad

Hory Matky Boží – místní muzeum připomíná historii kdysi hornické osady povýšené roku 1522 na královské horní město. Kromě ukázek hornického a zemědělského nářadí zde nalezneme i výminkářskou světničku a ševcovský koutek. Muzeum je zároveň výchozím bodem 4 km dlouhé naučné stezky „Důlní činnost v okolí Hor Matky Boží“

Kaplička na naučné stezce

Rozhledna Svatobor – nad Odolenovem je možno z cyklotrasy odbočit na nedaleký vrchol Svatoboru (845 m n.n.) s turistickou chatou a 31 m vysokou kamennou rozhlednou.

Rozhledna Svatobor