1.) Večerní pozorování pstruhů na Otavě

Sušický řetěz - trasa 1

Pohodová cesta z centra Sušice směrem na Dlouhou Ves vede po Otavské cyklistické stezce, která je vhodná i pro rodiny s dětmi. Asfaltová cyklostezka začíná na Fufernách (kousek od sušického náměstí) a vede lesoparkem Luh. Po čtyřech kilometrech po asfaltu mimo provoz dojedete do Dlouhé Vsi, kde se málo frekventovaným úsekem dostanete na lesní cestu, která kopíruje NS dřeva Dlouhá Ves. Dojedete až k jezu s malebnou oblázkovou pláží, kde přes západem slunce můžete pozorovat pstruhy, kteří se snaží vyskočit na jez proti proudu. Pak můžete pokračovat naučnou stezkou dřeva lesním terénem plným kořenů k cyklostezce. Můžete se ale vrátit stejnou cestou a pokračovat až na Páteček. Nad mostem si můžete odpočinout u řeky Otavy na oblázkové pláži nebo se svlažit v místním občerstvení. Cesta zpátky do města Sušice po proudu řeky už je velmi příjemným zakončením výletu. Kdo by ještě kilometrů neměl dost, tak se může vydat na podél řeky dál až k železničnímu mostu na severu města - pohodové cesty vedou po pravém i levém břehu řeky.

2.) Na hrad Velhartice a zpátky

Cyklotrasa vás zavede po vedlejších silničkách do Velhratic známých především jedním ze třech šumavských hradů. Vidět můžete ale také pohádkovou Werichovu chatu nebo navštívit řezbářství pana Tittla. Pěkná trasa vede po silničkách poslední třídy, po které vystoupáme až do horního městečka Hory Matky Boží s kostelíkem, křížovou cestou a malým muzeem připomínající hornickou minulost místa. Odsud se pak pustíme směrem k Velharticím, které nabízí k vidění mnohem víc než jen mohutný hrad a zámek. Po prohlídce místa a jeho okolí se vydáte na Cihelnu a do Svojšic, kde se nachází zajímavá tvrz. Cyklotrasa pokračuje do Žikov a dál do Červených Dvorců. Odsud se do Sušice vrátíte při řece po Otavské cyklostezce.

3.) Navštivte šumavské Saint-Tropez (místo, kde se natáčela Policie Modrava)

Trasa pro milovníky kopců jako stvořená, a o co víc si vyšlapete, to pak užijete parádním sjezdem přes Humpolec, vesnici, kde se zastavil čas…Trasa: Sušice – Bohdašice – Tuškov – hra Kašperk – Humpolec – Dlouhá Ves – Sušice. První polovina trasy vede téměř stále do kopce krásnou krajinou lemovanou historickým opevněním, které vznikalo na hranicích naší republiky před Hitlerovou hrozbou ve 30. letech20. století. Odměnou za výšlap vám bude nádherný výhled z nejvýše položeného královského hradu v Čechách, z hradu Kašperk. Zpět se pustíte šotolinovou cestou z kopců dolů do Humpolce, vesničky, kde dosud nebyla zavedena elektřina a kde je úžasný klid. Napojíte se na asfaltovou silničku a dojedete do Dlouhé Vsi a následně do Sušice při řece Otavě.

4.) Za Andělem Páně na Mouřenec

Cyklotrasa vedoucí zapomenutým krajemse zámečky ovesných baronů, tedy drobné šlechty, která si v místních těžkých životních podmínkách přivydělávala pěstováním ovsa. Trasa: Sušice – Nuzerov – Mouřenec – Rejštejn – Radkov – Kundratice – Dlouhá Ves– Sušice. Ze Sušice vede trasa do kopce do Nuzerova. Odsud vás čeká náročnější sjezd kamenitou lesní cestou do Nového Městečka. Trasu lze alternativně nahradit cestou po Otavské cyklostezce do Dlouhé Vsi a po hlavní silnici do Nového Městečka. Odsud cesta pokračuje do Annína se sklárnou. Pokračujete přes Radešov do Rejštejna, kde je ideální příležitost občerstvit se. Zpět do Radešova se vrátíte stejnou cestou a trasa pak pokračuje do kopce na Malý a Velký Radkov s pěkně zachovalou lidovou architekturou do Kundartic. Tady míjíte zámeček Elišky Haškové Coolidge, dámy, která pracovala pro několik amerických prezidentů. Další zámeček uvidíte v Palvínově, odkud budete pokračovat na Mouřenec, ke kostelíku a skleněné soše sv.Vintíře. Zpět přes Dlouhou Ves se při řece trasa vrací do Sušice.

5.) Kde Jan Žižka přišel o oko - u hradu Rabí

Krásná trasa krajinou pošumavských rybníků, s výhledy okolo hradu Rabí a s možností vidět živé šelmy. Trasa: Sušice – Tedražice – Čejkovy – Budětice – Rabí – Žichovice – Sušice. Cyklotrasa zaručuje spoustu zážitků! Vyrazíte ze Sušice k vlakovému nádraží a dál do Tedražic. V Čejkovech se vyplatí zastavit a poptat se na lva a šelmy, které tu chová místní chovatel. Z Čejkov pak trasa pokračuje přes Lipovou Lhotu na Rabí, kde se vám od Budětic naskytnou ty nejkrásnější výhledy na největší hradní zříceninu v Čechách.Po návštěvě hradu a občerstvení cesta vede do Žichovic a odsud dál při řece Otavě zpět do Sušice.